Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/web/virtuals/27328/virtual/www/domains/alt64.cz/wp-content/plugins/jetpack/_inc/lib/class.media-summary.php on line 77

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/web/virtuals/27328/virtual/www/domains/alt64.cz/wp-content/plugins/jetpack/_inc/lib/class.media-summary.php on line 87
Přechod z Galaxy S5 na Galaxy S6 Edge | Alt64 @ Blog

Přechod z Galaxy S5 na Galaxy S6 Edge

Velice rád bych seznámil čtenáře se svojí zkušeností s výměnou telefonu. Nechci nějak kritizovat operační systém Android nebo firmu Samsung, to opravdu nechci. Jen se přiblížím tématu, kde si myslím má Android ještě hodně co dohánět.

Hodina první

Přišel nový Samsung Galaxy S6 EDGE 64 GB varianta, černá barva. Mám rád úsporné krabice a čím menší krabice je tím lépe. Telefon byl po rozbalení naprosto v pořádku a funkční (zapnul se).

Nemeškal jsem, vzal jsem starší SGS5 a jelikož u nás ve firmě moc andoridů nemáme, tak jako správný IT jsem místo hledání návodu hledal aplikaci zálohování, respektive nějaké zálohování v systému. Jaké bylo moje překvapení když jsem našel aplikace dvě, jednu od Samsungu a druhou přímo, která se tvářila jako součást systému. Spustil jsem Samsungovou, spustil zálohování a čekal.

Po 20 minutách aplikace spadla a bez nějakého výsledku. Inu nevadí, řekl jsem si, našel druhou, zadal google účet a zálohoval. Záloha proběhla ani ne za 20s, trochu mi to přišlo divné, tak jsem jí pustil znova, to trvalo déle, ale ne víc než pár minut.

Řekl jsem si OK tak pustíme nový telefon a obnovíme. Zadal jsem údaje ke google účtu a nic, žádná záloha se nenabídla, říkám si ok mají to vychytanější než konkurence dojedu průvodce na konec a po plném náběhu systému se data objeví. Bohužel se tak nestalo telefon se tvářil jako nový a nic z toho.

Hodina druhá

Dobře, stane se znovu se vracím k SGS5 a znovu se snažím udělat zálohu. Poté si všimnu, že se nejedná o nativní zálohování systému, ale zase jen další aplikaci na zálohování. Poprvé jsem byl nucen pustit internet a začít pátrat, dopátral jsem se že v roce 2015 android nemá nativní zálohování, kromě jakého si Android M, to jsem nehodlal dál zkoumat. Jediná šance na slušné zálohování je ROOTnout telefon a aplikaci. Do toho se mi tedy moc nechtělo, přece jenom telefon za 27000 zničit svojí chybou se mi nechtělo.

Hodina třetí

Po tomhle víceméně debaklu, jsem se rozhodl využít Samsung aplikaci pro přenos telefonu. Aplikace běžela 40 minut a jediné co dokázala (a i jsem z části vděčen) je přenes kontakty a systémové aplikace ze starého androida nic víc. To už opravdu začínalo jít do tuhého. Takže jsem pomocí bluetooth přenesl alespoň fotky, a začal nejvíce otravnou věc na světě. Procházet jednotlivé aplikace na starém SGS5 a instalovat na nový SGS6E s tím, že samozřejmě spousta z nich nebyla aktuální takže jejich vlastní importy exporty dat nefungovali. Musel jsem zdělit majiteli, že jeho oblíbený zápisník nemá žádnou možnost přenést data a musí si všechny poznámky přepsat (zároveň jsem mu ukázal výhody OneNote).

Hodina čtvrtá

Telefon byl více méně připraven. Nahrál jsem většinu aplikací (pár už jich ani nešlo stáhnout), odeslal pár důležitých SMS a dostal jsem se k nastavení emailu. V naší firmě se využívá řešení IceWarp a na telefonu bylo potřeba nastavit synchronizaci kontaktů, poznámek, kalendáře a emailů. Využil jsem možnost nastavení jako exchange (pomocí protokolu ActiveSync), nastavení proběhlo normálně, emaily se stáhli, kontakty se stáhli, ale kalendář zůstal prázdný. Zkusil jsem něco do něj přidat přes mobil v mobilu se objevilo na serveru ne, přidal jsem nový na serveru, zůstal jen ten serverový na mobilu nic. Koukám do googlu jestli nějaký tip a nic. Prostě s IceWarpem to chodit nechtělo. Naštěstí máme k dispozici exchange tak jsem požádal kolegy o konfiguraci a s exchangem to fungovalo nakonec bez problémů.

Nešťastný konec

Připravený a nastavený telefon jsem odevzdal majiteli, včetně instrukcí co musí udělat. Bohužel se po týdnu rozbil (nešel spustit, nabít, prostě nic). Takže celé martirium jsem musel prodělat znova. No pro mě je v roce 2015 systém bez automatické zálohy naprosto nepoužitelným zařízením a to se nebavím o kvalitě že telefon umře ani ne po týdnu používání (i když to se může stát i ostatním značkám bohužel v tomto případě se k tomu přidali problémy s obnovením telefonu).

PS

Jen pro krátké info, iPHONE kde tuhle proceduru dělám také (přenos do nového zařízení) je funkční do 20 minut od vyndání z krabice aniž bych musel znovu nastavovat jediný účet (stačí zadat hesla). Windows Phone 8.1, Windows 10 Mobile je na tom velmi podobně, obnova při instalaci telefonu do 30 minut hotovo. Pro mě jako člověka, který nemá zase tolik času jsou to funkce naprosto nezbytné. Zároveň při ztrátě telefonu člověk s Windows nebo iPhone nepřijde (alespoň u nás ve firmě kde máme zálohy zapnuty) o víc než jeden den dat.